اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص تعداد افراد موجود در صف وام ازدواج

بانک مرکزی در تاریخ 18 خرداد 1400 به دنبال اظهار نظرهایی که در خصوص وام ازدواج مطرح شد به ارایه گزارشی در خصوص میزان وام ازدوج های پرداختی و همچنین تعداد افراد در صف دریافت وام، پرداخت که در زیر نظر شما را به متن این گزارش جلب می کنیم:
در راستای خدمت‌رسانی به مردم و با هدف تشویق ازدواج جوانان بند (الف) تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور مبنی بر تاکید بر پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در اولویت نخست تسهیلات پرداختی و تسریع و تسهیل در تعیین شعبه و پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به متقاضیان در صف از محل منابع پس انداز و جاری قرض‌الحسنه به سیستم بانکی کشور تأکید شده است.
بر همین اساس و حسب آمار اخذ شده از سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج طی سال ۱۳۹۹، بالغ بر ۸۲۴.۶۵۴ نفر و به مبلغ ۴۳۰.۰۳۲ میلیارد ریال تسهیلات ازدواج به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است.
یادآور می‌شود آمار متقاضیان در صف سامانه ازدواج در پایان سال ۱۳۹۹ تعداد ۸۱.۷۲۸ نفر بوده که با توجه به افزایش سقف فردی تسهیلات یادشده در سال ۱۴۰۰ از مبلغ ۵۰۰ به ۷۰۰ میلیون ریال برای هر یک از زوجین، بخشی از متقاضیان در صف سال ۱۳۹۹ نسبت به تکمیل مدارک خود نزد بانک‌های عامل (به منظور بهره مندی از افزایش سقف فردی تسهیلات ازدواج در سال ۱۴۰۰)، اقدام نکردند و برخی نیز به دلیل همین افزایش نسبت به حذف و ثبت نام مجدد در سال ۱۴۰۰ در سامانه ازدواج روی آورده اند، به طوری که تعداد متقاضیان در صف در سال جدید (تا تاریخ ‏۱۴۰۰.۰۳.۱۸) به ۳۶۴.۳۹۰ نفر افزایش یافته است.
افزایش چشمگیر ثبت نام کنندگان جدید، سبب شده تا پاسخگویی به متقاضیان دریافت تسهیلات مستلزم صرف زمان بیشتری باشد.
همچنین از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۱۴۰۰.۰۳.۱۸ بالغ بر ۱۱۶.۴۱۷ نفر و به مبلغ ۹۸.۲۷۵.۲۶۹ میلیارد ریال از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره مند شدند.
ذکر این نکته ضروری است که در پایان آذر ماه سال ۱۳۹۹، نسبت تسهیلات قرض‌الحسنه به سپرده‌های پس انداز قرض‌الحسنه (پس از کسر ذخیره قانونی) بالغ بر ۱۱۰ درصد بوده است که نشان‌دهنده پرداخت تکالیف و تسهیلات قرض‌الحسنه بیش از منابع قرض‌الحسنه سیستم بانکی کشور از جمله تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، اشتغالزایی افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کشور، حوادث قهری، پرداخت دیه به زندانیان نیازمند و.....) است.
بدیهی است سیستم بانکی با اولویت و جدیت و متناسب با جذب منابع قرض‌الحسنه و وصول اقساط قبلی تسهیلات نسبت به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج همت لازم را به عمل خواهد آورد.

سوالات متداول این مطلب

میزان انتظار برای تعیین شعبه در بانک های مختلف متفاوت است. البته شما می توانید با مراجعه به لینک زیر زمان حدودی برای تعیین شعبه هر بانک را مشاهده کنید.
(‌ مشاهده زمان تعیین شعبه )

نظرات


هیچ نظری برای این مطلب درج نشده است.