چه مدت طول میکشد تا وام ازدواج پرداخت شود؟

ثبت نام وام ازدواج هر ساله از همان روز ابتدای سال آغاز شده می شود و متقاضیان می توانند درخواست خود را در سامانه بانک مرکزی ثبت کنند. اما سوالی که خیلی از متقاضیان مطرح می کنند این است که

از لحظه ثبت نام تا زمان دریافت وام چه مقدار طول می کشد؟

در ویدیو زیر بخش های مهم بخش نامه جدید بانک مرکزی در خصوص مدت زمان پرداخت وام ازدواج بررسی شده است.

علاوه بر این شما می توانید متن کامل بخشنامه را در لینک زیر مشاهده نمایید
بخشنامه ۱۵ بندی بانک مرکزی در خصوص تسریع در روند پرداخت تسهیلات ازدواج

۱‏- از تاریخ ابلاغ این نامه تا تاریخ 20‏/06‏/1402، بانک عامل می بایست نسبت به پرداخت تسهیلات ازدواج طبق سهمیه ای ابلاغی بانک مرکزی اقدام نماید. عملکرد مذکور در هر 14 روز مورد رصد و بررسی مجدد قرار خواهد گرفت. در صورت انحراف از پرداخت، ضمن لحاظ انحراف در شاخص ارزیابی آن بانک، موضوع میزان انحراف به سایر مراجع ذیصلاح اعلام خواهد شد.
۲‏- حداکثر 15 روز پس از ثبت نام متقاضیان تعیین شعبه ایشان از سوی بانک انجام پذیرد.
3‏- پس از تعیین شعبه و تکمیل مدارک حداکثر ظرف مدت 10 روز مبلغ تسهیلات به حساب متقاضیان واریز شود.
4‏- بانک عامل می باید نسبت به گسترش و اتصال شعب خود، در کلیه شهرها و شهرستان های کشور به سامانه ازدواج اقدام نماید.
5‏- جهت مدیریت ثبت نام متقاضیان و تسهیل در ثبت نام، روزانه بیش از 7 بانک در هر استان از سوی بانک مرکزی در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بدون در نظر گرفتن سهمیه ماهانه فعال خواهد بود.
6‏- با عنایت به تضامین مورد تاکید در بند (ب) تبصره (16) قانون بودجه سالجاری، بانک عامل می باید نسبت به دریافت تضامین مذکور به صورت دقیق نظارت نموده و مراتب تسهیل آنرا با توجه به تاکیدات این بانک فراهم نماید.
7‏- بانک عامل می باید تا پایان هفته جاری نسبت به تدوین دستور العمل مشخص درخصوص نحوه ضمانت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج درچارچوب مفاد بند قانونی مربوطه به شرح موارد ذیل اقدام نموده و ضمن انتشار عمومی آن در تارنمای خود، مراتب را نیز به این مدیریت اعلام نماید: الف)نحوه اعتبار سنجی متقاضی (استفاده از نمره اعتباری سامانه ملی اعتبارسنجی و یا سیستم های اعتبارسنجی داخلی بانک و اعلام حداقل نمره‏/رتبه مورد قبول) جهت دریافت تسهیلات ازدواج بدون ضامن. ب) فرآیند دقیق نحوه توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول و یا سایر دارایی‌های مالی (به استثناء توثیق ملک که ممنوع است).

نکته بسیار مهم در خصوص مراجعه به بانک

یک نکته بسیار مهم که بسیاری از کاربران را گمراه می کند این است که به بانک ها مراجعه می کنند و از آن ها می پرسند آیا وام ازدواج را با مبلغ جدید پرداخت می کنید؟ پاسخ اکثر بانک ها نیز قابل پیش بینی است و از آنجایی که هنوز یا به آن ها ابلاغ نشده و اطلاع ندارند، پاسخ می دهند که وام ازدواج هنوز مبلغ قدیم است. برای گرفتن وام ازدواج ابتدا باید ثبت نام کرد و اصلا نیازی نیست به بانک مراجعه کنید. پس از انجام مراحل ثبت نام و هر گاه که برای شما پیامک تعیین شعبه آمد به بانک مراجعه کنید. پس اولین کار ثبت نام وام ازدواج است و پیشنهاد می کنیم هر چه سریعتر ثبت نام خود را انجام دهید.
اگر هنگام مراجعه به سایت بانک مرکزی بانک مورد نظر شما باز نبود می توانید ثبت نام خود را از طریق سایت کندو انجام دهید تا ما در کوتاه ترین زمان ممکن ثبت نام وام ازدواج شما را برای هنمان بانک و شعبه ای که می خواهید انجام دهیم.
اگر سوالی داشتید و یا نیاز به پشتیبانی داشتید می توانید با شماره 02191090049 تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول این مطلب

معمولا هر سال بانک ها از 15 اردیبهشت یا اوایل خرداد شروع به پرداخت وام ها می کنند.
طبق قانون از زمان پذیرش متقاضی در شعبه تا پرداخت وام نباید بیش از 1 ماه بیش تر زمان ببرد
بله برخی از بانک ها در اطلاعیه هایی که از طیق روابط عمومی های خود منتظر کرده اند مبلغ و اقساط وام ازدواج را به شعب خود ابلاغ نموده اند
نباید تا قبل از دریافت پیامک تعیین شعبه به بانک ها مراجعه نمایید. ابتدا ثبت نام وام ازدواج خود را انجام دهید، سپس هنگامی که از طرف شعبه برای شما پیامک ارسال شد به شعبه مراجعه کنید و در صورتی که قبول نکردند وام 50 میلیون است، برگه تعیین شعبه که از سایت بانک مرکزی دریافت کرده اید مبلغ وام را برای شما 50 میلون قید کرده اند به آن ها نشان دهید.
بعد از ثبت نام به قسمت مشاهده وضعیت بروید و با زدن اطلاعات برگه خود را مشاهده کنید. در قسمت مبلغ وام عددی که به شما تعلق می گیرد نوشته شده است. برای مشاهده نمونه برگه حاوی مبلغ وام ازدواج کلیک کنید.